Awards Archive

ACEP Medical Student Professionalism and Service Award

Awarded by the American College of Emergency Physicians

2019 - Mark Kastner

2018 - Matthew Klein

2017 - Rodolfo Loureiro

2016 - Sasha Kaiser

2015 - Matthew Neth

2014 - Matt Heimann

2013 - David Page

2012 - Colby Redfield

2011 - Gregory Peters

2010 - Brandon Allen

2009 - Richard Joseph Rodriguez

 

Excellence in Emergency Medicine Award

Awarded by the Society for Academic Emergency Medicine

2019 - Seth Fielding

2018 - Malav Patel

2017 - Quinton Campbell

2016 - Adam Field

2015 - Stephen Sheridan

2014 - Ann Sheddan

2013 - Babak Missaghi

2012 - Diana Godfrey

2011 - Rafael de la Puenta

2010 - Tracy Graham

2009 - Stephen C. Viel

2008 - Ashley Ann Fox

2007 - John W. Beach Jr.

 

Outstanding Graduate in Family Medicine Award

Awarded by the Department of Family Medicine and Rural Health and the Florida Academy of Family Physicians

2019 - Meghan Lewis and Steven Pifer

2018 - Tatianna Pizzutto

2017 - Ariel Hoffman

2016 - Casey Burnette, Tamra Travers

2015 - Sarah-Ashley Robbins

2014 - Brett Thomas

2013 - Laura Davis

2012 - Helen Travis Paulson

2011 - Marlisha Edwards

2010 - Tanya Anim

2009 - Eboni Ellis

2008 - Amy Reimer Neal

2007 - Courtney Nall

2006 - Chad Scott Krisel

2005 - Joda G. Lynn

 

Florida Geriatrics Society Award for Outstanding Student (2010-present) / Outstanding Student in Geriatrics (2005-09)

Awarded by the Florida Geriatrics Society to students at each of the state’s medical schools

2019 - Tucker Retherford

2018 - David Chase West

2017 - Tamara Marryshow Granados

2016 - Casey Burnette, Marielys Figueroa-Sierra

2015 - Maureen “Paulie” Bruns

2014 - Mary O’Meara, Brett Thomas

2013 - Jason Konopack

2012 - David Castillo

2011 - Erin Golden

2010 - Elizabeth Brooks

2009 - Becky Sue McGilligan

2008 - Marla L. Mickel

2007 - Pragnesh Parikh

2006 - Melissa Nicole Smith

2005 - Joda G. Lynn

 

Internal Medicine Award

Awarded by the Department of Clinical Sciences and the Florida Chapter of the American College of Physicians

2019 - Nadia Akhiyat

2018 - Arnold Abud

2017 - Emily Kaltz

2016 - Jesse O'Shea

2015 - Juliana Matthews

2014 - J.D. Byrd

2013 - Josh Smith

2012 - Shahab Virani

2011 - Andrew Cooke

 

ACOG District XII Outstanding Medical Student Achievement Award (2014-present)

Awarded to outstanding medical school graduates entering an OB-GYN residency program; awarded by the American Congress of Obstetricians and Gynecologists

2019 - Emily Deibert Cisneros and Sarah Schaet

2018 - Kelly Shay, Katherine Somodi-Stephenson

2017 - Angelina Malamo, Princess Urbina

2016 - Sarah Evans, Ivana Simpson

2015 - Amanda Abraira, Alexa Buchanan

2014 - Angela Green-Guzman, Kimberly Manek

 

Florida Obstetrics and Gynecologic Society Award (2008-2013)

Awarded to outstanding medical school graduates entering an obstetrics and gynecology residency program

2013 - Caitlin Dunham, Katie Powell

2012 - Casey Cosgrove, Maegan McCarthy

2011 - Christopher "Luke" Dixon, Natasha Spencer

2010 - Melissa Kozakiewicz, Saira Mir

2009 - Colleen Erin Killian, Natalie Y. Munoz-Sievert

2008 - Kristin Elise Burns, Leia Lindell Sammons

 

Merritt Ryals Clements, M.D., Award for Excellence in Obstetrics & Gynecology

Given in honor of “The Great Floridian Award” recipient and pioneering obstetrician and gynecologist, this North Florida Women’s Care-sponsored award is bestowed upon a student who exemplifies characteristics that Dr. Clements embodied; tireless dedication, passion for best practices, and the joyful care of women throughout all stages of their lives.

2019 - Karisa Brown and Oluremi Omotayo

2018 - Ann Loraine Roc

2017 - Alessandra Taylor

2016 - Claras Leandre, Carson Rodeffer

2015 - Elizabeth Giangreco

2014 - Megan McDowell

2013 - Lisa Sappenfield

2012 - Noemí LeFranc

2011 - Elinor Rodriguez

2010 - Tiffany Williams

2009 - Jessica Lauren Walker, Kimberly A. Thornton, Stephanie Solange Prada, Catherine Chai ai Liu, Christina Rojas, Stephanie A. Chase

2008 - Michelle Renae Asher, Nikita L. Wilkes, Paola B. Dees, Tanya Marie Miguel Evers, Lindsay Diane Hinson-Knipple

2007 - Sady Armada, Hope Mitchell, Kristen Shepherd, Brandy Willis

2006 - Manny L. Herrera, Melissa Nicole Smith, Shannon L. Price

2005 - Nariman Heshmati, Kimberly Ann Ruscher-Rogers, Christienne Alexander Sain

 

Stephen M. Nobles, M.D., Pathogenesis Award

Provided by Jose Diaz, M.D., the Nobles family and other friends of Stephen Nobles.

2019 - Stephanie Hurwitz
 

Excellence in Pediatrics Award

Awarded by the Department of Clinical Sciences

2019 - Bianca Alvarez

2018 - Joseph Bernardo

2017 - Nicole Brunner

2016 - Loren Farley, Raechel Irons

2015 - Joanna Meadors

2014 - Matthew Clark

2013 - Claudia Zapata

2012 - Michelle Harper

2011 - Ashley Lucke

2010 - Nicole McCoy, Amanda Sebring

 

AACAP Psychiatry Award

Awarded by the North Central Florida Council of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry

2019 - Anna F. Ehrhardt

2018 - Julia Teytelbaum

2017 - Stephanie Fall

2016 - Matthew Harnach

2015 - David Capelouto

2014 - Joshua Claunch

 

Clerkship Directors Psychiatry Award

2016 - Patricia Chipi

2015 - Anish Raj

2014 - Ankita Patel

2013 - Elizabeth Ault

2012 - Joseph Gaskins

2011 - Jennifer Tota

 

Edward L. Bradley III, M.D., Excellence in General Surgery Award

Awarded by the College of Medicine's surgery clerkship directors

2019 - Clayton Rooks

2018 - Kevin Choy

2017 - Stacy Mae Ranson

2016 - Eric Webb

2015 - James Tyler Zorn

2014 - Matthew Welsh

2013 - Zach Folzenlogen

 

Robert D. Snyder, M.D., Award for Outstanding Student in General Surgery with a focus on Breast Cancer Award

Awarded by the Shelfer Memorial Trust

2019 - Daniel Farinas Lugo

2018 - Lauren Jeck

2017 - Henry Huson

2016 - Not awarded

2015 - Katherine Wright

 

American Medical Women's Association Glasgow-Rubin Citation

AMWA Glasgow-Rubin Certificate of Commendation for Academic Achievement: This award is presented to women who graduate in the top 10% of their medical school graduating class

2019 - Amy Amornmarn, Andrewa Comiskey, Emily Deibert Cisneros, Anna Fulghum Erhardt, Stephanie Hurwitz, Alexis Kimmel, Brittany Tanner

2018 - Lauren Jeck, Kelly Shay, Katherine Somodi-Stephenson, Savannah Williams

2017 - Krista Brinkerhoff, Rebecca Freeland, Emily Kaltz, Amber Kirby, Diana Mosquera, Emily Ost

2016 - Julia Comer, Sarah Evans, Sasha Kaiser, Hanna Lee

2015 - Yaowaree “Noona” Leavell, Laura McLaughlin, Crystal Pickeral, Melanie Siefman, Katherine Wright

2014 - Tara Fritze, Mia Klein, Li Li, Judy Lin, Kaitlin Love, Ann Sheddan

2013 - Mary-Margaret Allen, Kim Hemphill, Brittany McCreery, Andrea Taylor, Claudia Zapata

2012 - Tara Chumbris, Laura Diamond, Sarah Mike, Sarah Park, Coley Sheriff

2011 - Ashley Chandler, Amanda Cooke, Ashley Kelley, Stephanie Reed, Amanda Rose, Caitlin Schutheis, Tricia Sias

2010 - Elizabeth Brooks, Jennifer Kinley, Melissa Kozakiewicz, Christina McCall, Emily Overholster, Kate Ross, Eilene Weibley

2009 - Becky Sue McGilligan

2008 - Jessica Suber Fowler

2007 - Margaret Davis Hovda

2006 - Sandra Brafford, Shannon Levonne Price

2005 - Julie Ann Gladden

 

American Medical Women's Association Outstanding Graduate

2019 - Sara Ardila

2018 - Emily Harlan Stetler

2017 - Ashley Knarzer

2016 - Casey Burnette

2015 - Yaowaree "Noona" Leavell

2014 - Judy Lin

2013 - Kathryn Winn

2012 - Sarah Mike

2011 - Amanda Rose

2010 - Danielle Hasson Barnes

2009 - Becky Sue McGilligan

2008 - Jessica Suber Fowler

2007 - Margaret Davis Hovda

 

Ben J. Kirbo, M.D. Outsanding Student in Breast Cancer Reconstructive Surgery Award

Awarded to a medical student who successfully completed a plastic surgery elective rotation who has shown exceptional skill in breast cancer reconstructive surgery. This meritorious distinction shall be awarded with the endorsement of the mentoring physicians and the regional campus dean.

2019 - Lee Weber

2018 - Katherine Gonzalez

2017 - Not awarded

2016 - Not awarded

2015 - Yaowaree "Noona" Leavell

 

Daytona Beach Regional Campus Award

2019 - Samuel Cook, Steven Pifer

2018 - Lauren Jeck

2017 - Ariel Hoffman, Angelina Malamo

2016 - William Stross

2015 - John D. Hales III

2014 - Matthew Clark

2013 - David Page, Monica Chatwal

2012 - Laura Diamond

2011 - Joshua Counihan, Kim Plumitallo Maguire

2010 - Amanda Sebring

2009 - Shawn Agee, Mai Huong Thi Vo

 

Fort Pierce Regional Campus Award

2019 - Alexandra Lackey

2018 - Nicholas Karr

2017 - Diana Mosquera

2016 - Shakirat Salvador

2015 - Ryan Berger

2014 - Ann Sheddan

2013 - Claudia Zapata

2012 - Aaron Hilton

2011 - Stephanie Reed

2010 - Brandon Allen

2009 - Kimberly A. Thornton

 

Orlando Regional Campus Award

2019 - Brittany Tanner

2018 - Arnold Abud

2017 - Rodolfo Loureiro

2016 - Clinton Dunn

2015 - James Tyler Zorn

2014 - Matthew Welsh

2013 - Richard Jones

2012 - Francois Marvel

2011 - Matthew Cox

2010 - Emily Taylor Overholser

2009 - Corrine Nicole Brann

2008 - Jessica Suber Fowler

2007 - Sady Armada

2006 - Stefano Bordoli

2005 - Javier Miller

 

Pensacola Regional Campus Award

2019 - Clayton Rooks

2018 - Jeffrey Reese

2017 - Susanna Zorn

2016 - Sarah Evans

2015 - Kevin Yan

2014 - Naomi Salz Flock

2013 - Josh Smith

2012 - Ricardo Sequeira

2011 - Vanessa Escobar

2010 - Melissa Kozakiewicz

2009 - Aaron Wagner

2008 - Nikita L. Wilkes

2007 - Erica Stich

2006 - Jason Buseman

2005 - Natasha Canty

 

Sarasota Regional Campus Award

2019 - Kevin Hill

2018 - Juno Lee, Tatianna Pizzutto

2017 - Kevin Coughlin

2016 - Heather Lopez

2015 - Anish Raj

2014 - Colin Siwgler

2013 - Kathryn Winn

2012 - Brian Cogburn

2011 - Justin Deen

2010 - Eilene Weibley

2009 - Luis Oscar Hernandez III

2008 - Paola B. Dees

2007 - Kristen Shepherd

 

Tallahassee Regional Campus Award

2019 - Meghan Lewis

2018 - Drew Williams

2017 - Blake Bauer

2016 - Kyle Andrews

2015 - Dillon Cleary

2014 - Patrick Kuhlman

2013 - Mary-Margaret Allen

2012 - Katie Alonso

2011 - Ashley Lucke

2010 - Jimmy Moss, Nicole McCoy

2009 - Colleen Erin Killian

2008 - Tanya Marie Miguel Evers

2007 - Tristan Altbuch, Pragnesh Parikh

 

Chapman Community Health Program Founders Award (one-time award)

2017 - Staci Biegner, Donya Salmasinia Imanirad, Emily Kaltz, Angelina Malamo, Thomas Shakar, Susanna Zorn

 

Linda Stine Interprofessional Leadership Award

Recognizing outstanding efforts to foster interprofessional education activities and/or team-based clinical activities. In memory of compassionate nurse Linda Costas Stine.

2019 - Andrew Kropp

2018 - David Chase West

2017 - Juan Lopez

 

Access to Care Award, in Honor of Robin McDougall

Recognizing a strong, demonstrated interest in providing access to health care for underserved populations. Sponsored by the Capital Medical Society Foundation to honor the former coordinator of the We Care Network, which provides access to health care for low-income and uninsured people in Leon and nearby counties
 

2019 - Stefano Leitner

2018 - Kirsten Dowling

2017 - Staci Biegner, Henry Huson

2016 - Cielo Gnecco, Ivana Simpson

2015 - Maureen "Paulie" Bruns

2014 - Naomi Salz

2013 - Melissa Velarde, Sarah Weaver

2012 - Jessica Malmad

2011 - Mary Currie

2010 - Nicole McCoy

2009 - Maureen Cleary McKenna, Theresa Kinney McKenna

2008 - Michelle Asher

2007 - Mason Shamis, Courtney Nall

2006 - Luis Izquierdo

2005 - Sachin Parikh

 

Student Research Award

Recognizing a sustained interest in research throughout the four years of medical education and a record of experience and achievement in research.

2019 - Stephanie Hurwitz

2018 - Kristin Magrini

2017 - Catalina Zapata

2016 - Not awarded

2015 - Zhigang "Mike" Yuan

2014 - Joshua D. Claunch, James Pilkington

2013 - Chris Martin

2012 - Casey Cable

2011 - Natalie Ciomek

2010 - Craig Campbell

2009 - Shawn Agee

2008 - Jessica Suber Fowler

2007 - Joseph Rousso, Timothy Kubal

2006 - Shellie Marks, Robert Allison

2005 - Victor Gonzalez

 

Nobles/Brown Altruism in Medicine Award

Recognizing exemplary concern for the health, well-being and fulfillment of others and the highest ideals of medicine as a service calling. In memory of Stephen M. Nobles, M.D. (Class of 2011), and Robert L. Brown Sr., M.D. (PIMS Class of 1981)

2019 - Ashley Kreher

2018 - Juno Lee

2017 - Susanna Zorn

2016 - Shlermine Aupont, Sasha Kaiser

2015 - Joanna Meadors

2014 - Angela Guzman

2013 - Jason Boothe, Katie Powell

2012 - Brian Cogburn, Michelle Harper

2011 - Kathleen McGlynn, Komal D'Souza

2010 - Tanya Anim

2009 - Mai Huong Thi Vo, Jennifer Maziad

2008 - Sarah Tatum Ritchie, Charles Austin Ritchie

2007 - Erin Connelly, Sady Armada

2006 - David Drossner

2005 - Michael Hernandez

 

Mission Award

Recognizing excellence in furthering the college's mission to educate and develop exemplary physicians who practice patient-centered health care, discover and advance knowledge, and respond to community needs, especially through service to underserved populations

2019 - Tucker Retherford

2018 - Ann Loraine Roc

2017 - Paulin Gotrace

2016 - Kristen Dimas

2015 - Shermeeka Hogans-Mathews

2014 - JD Byrd

2013 - Laura Davis

2012 - Laura Diamond

2011 - Rachel Bixler, Zita Magloire

 

Individual Achievement Award

2018 - Not awarded

2017 -  Not awarded

2016 - Alejandro Chavarriaga

2015 - Jonathan Salud

2014 - Not awarded

2013 - Brittany McCreery, Kathryn Winn

2012 - Shahab Virani

2011 - Not awarded

2010 - Jimmy Moss

2009 - Mikel Anne Hofmann

2008 - Not awarded

2007 - Kimberly Mason, Stephen Patrick

2006 - Not awarded

2005 - Kevin Raville, Nari Heshmati

 

Myra M. Hurt Leadership in Medicine Award

Recognizing exemplary leadership in one or more areas of medicine, such as medical education, student organizations, college governance, and local, state, or national medical organizations. In honor of the college's first acting dean.

2019 - Meghan Lewis

2018 - Tatianna Pizzutto

2017 - Tamara Marryshow Granados

2016 - John Dudley

2015 - Alexa Buchanan, John D. Hales III

2014 - Brett A. Thomas

2013 - Austin Henkel

2012 - Brandon Mauldin

2011 - Ashley Lucke, Justin Casey

2010 - Tony Sochet

2009 - Corinne Nicole Brann

2008 - Peter Bechtel

2007 - Shazia Aman

2006 - Shannon Price

2005 - Kimberly Ruscher-Rogers

 

J. Oice Harris Outstanding Student Award

Recognizing the student who has shown the best all-around promise of becoming a physician of the highest caliber; has demonstrated the strengths of academic achievement, social consciousness, ethical and moral standards and dedication to patients; and has been a contributing member of this class and this college. In honor of the college's former dean.

2019 - Brittany Tanner

2018 - Arnold Abud

2017 - Emily Kaltz

2016 - Clinton Dunn

2015 - Tyler Caton

2014 - Colin Swigler

2013 - Zach Folzenlogen

2012 - Katie Alonso

2011 - Abby Hunter

2010 - Melissa Kozakiewicz

2009 - Becky Sue McGilligan

2008 - Paola B. Dees, Cody VanLandingham

2007 - Rosemarie Garcia, Margaret Davis Hovda

2006 - Stefano Bordoli

2005 - Julie Gladden, Javier Miller

Outstanding Junior Faculty Investigator

Eligibility: A full-time College of Medicine faculty member at the rank of Assistant Professor or Instructor with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognized the faculty member who demonstrates promise to become an outstanding researcher as evidenced by any or all of the following:
•    Securing initial external funding for research
•    Publishing research findings in the appropriate peer-reviewed literature
•    Presenting research findings at national/international meetings of note
•    Other measures of outstanding promise as a researcher

2018 - Robert Tomko, Ph.D.

2017 - Anthony Speights, M.D.

2016 - Jose Pinto, Ph.D.

2015 - David Meckes, Ph.D.

2014 - Not awarded. *Only Outstanding Faculty Investigator and Outstanding Faculty Educator awarded in 2014*

2013 - Jose Pinto, Ph.D.

2012 - Kimberly Driscoll, Ph.D.

2011 - Sanjay S. Kumar, Ph.D.

2010 - Gareth Dutton, Ph.D., Akash Gunjan, Ph.D.

2009 - Choogon Lee, Ph.D.

2008 - Askar Chukmaitov, M.D., Ph.D.

2007 - Mary Gerend, Ph.D.

 

Outstanding Senior Faculty Investigator

Eligibility: A full-time College of Medicine faculty member at the rank of Associate Professor or Professor with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognizes the faculty member who demonstrates outstanding productivity as a researcher as evidenced by any or all of the following:
•    Consistency securing internal and/or external funding
•    Consistently publishing research findings in the appropriate peer-reviewed journals that have impact on the field
•    Consistently presenting research findings at national/international meetings of note
•    Other measure of outstanding research productivity

2018 - Greg Hajcak, Ph.D.

2017 - Suzanne Harrison, M.D.

2016 - James M. Olcese, Ph.D.

2015 - Pradeep Bhide, Ph.D.

2014 - Angelina Sutin, Ph.D., Mohamed Kabbaj, Ph.D.

2013 - Michael Blaber, Ph.D.

2012 - Heather Flynn, Ph.D., Tim Megraw, Ph.D.

2011 - Jamila I. Horabin, Ph.D., Branko Stefanovic, Ph.D.

2010 - Yi Zhou, Ph.D.

2009 - Mohamed Kabbaj, Ph.D.

2008 - Robert Glueckauf, Ph.D.

2007 - Michael Blaber, Ph.D.

 

Outstanding Junior Faculty Educator Award

Eligibility: A full-time College of Medicine faculty member at the rank of Assistant Professor or Instructor with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognizes the faculty member who demonstrates outstanding teaching as evidenced by any or all of the following:
•    Consistent dedication to the six College of Medicine principles of the curriculum
•    Commitment to continuous quality improvement in a course and/or in his/her teaching
•    Consistent efforts to incorporate education innovation
•    Consistent dedication to identifying and meeting the educational needs of students
•    Consistent enthusiasm for teaching
•    Willingness to work collaboratively with other course directors/faculty in delivering the curriculum to students

2018 - Robert Tomko, Ph.D.

2017 - Deirdre McCarthy, Ph.D.

2015 - Christie Alexander, M.D.

2012 - Sanjay S. Kumar, Ph.D.

2011 - Ewa A. Bienkiewicz, Ph.D.

2010 - Jacob W. VanLandingham, Ph.D.

2009 - Mary Gerand, Ph.D.

2008 - Stephen Quintero, M.D.

2007 - Karen Myers, ARNP

 

Outstanding Senior Faculty Educator Award

Eligibility: A full-time College of Medicine faculty member at the rank of Associate Professor, Professor or Course Director with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognizes the faculty member who demonstrates outstanding teaching as evidenced by any or all of the following:
•    Consistent dedication to the six College of Medicine principles of the curriculum
•    Commitment to continuous quality improvement in a course and/or in his/her teaching
•    Consistent efforts to incorporate education innovation
•    Consistent dedication to identifying ad meeting the educational needs of students
•    Consistent enthusiasm for teaching
•    Willingness to work collaboratively with other course directors/faculty in delivering the curriculum to students

2018 - Michael Sweeney, M.D.

2017 - Mohamed Kabbaj, Ph.D.

2016 - Niharika N. Suchak, MBBS, MHS, FACP

2015 - Daniel Van Durme, M.D., MPH

2014 - Heather Flynn, Ph.D., Curtis Stine, M.D.

2013 - Charles Ouimet, Ph.D.

2012 - Lynn Romrell, Ph.D.

2011 - Jonathan S. Appelbaum, M.D.

2010 - Charles G. Maitland, M.D.

2009 - Ken Brummel-Smith, M.D., Charlie Ouimet, Ph.D.

2008 -  Jacqueline J. Lloyd, M.D.

2007 - Paul McLeod, M.D.

 

Faculty Guardian of the Mission and Service Award

Eligibility: A full-time College of Medicine faculty member at any rank with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognizes a faculty member who has distinguished herself/himself through exemplary activities and service that further the Mission of the College of Medicine to “educate and develop exemplary physicians who practice patient-centered health care, discover and advance knowledge and are responsive to community needs, especially though service to elder, rural, minority and underserved populations.”

Examples of “significant and exemplary service” might include:
•    Coordinating LCME accreditation
•    Coordinating the development of a new program (FSU Scholars Program)
•    Significant work on a critical College of Medicine standing committee (admissions committee work)

2018 - Frank Walker, M.D.

2017 - Christie Alexander, M.D.

2016 - Javier Rosado, Ph.D.

2015 - Carol Painter, Ph.D.

2014 - Joedrecka Brown Speights, M.D.

2013 - Kendall Campbell, M.D.

2012 - Ken Brummel-Smith, M.D.

2011 - Helen Livingston, Ed.D.

2010 - Maggie Blackburn, M.D., Gail Bellamy, Ph.D.

2009 - Suzanne Harrison, M.D.

2008 - Daniel Van Durme, M.D.

2007 - Patricia Blanco, M.D., Ashley Register, M.D. (TLH), Elena Reyes, Ph.D.

 

Exemplary Staff Service Award

Eligibility: Any full-time College of Medicine staff member with at least one calendar year of service who has not received this award within the last five years.

This award recognizes an outstanding staff member who demonstrates their commitment to the research/educational programs of the college through their outstanding support of the faculty, students, mission and/or business of the College of Medicine.

2018 - Doug Carlson

2017 - TaWanda Durant

2016 - Amelia A. Jones

2015 - Wanda Gaines, Ann Maruszak

2014 - Jacquelyn Manduley

2013 - Jian Wu

2012 - Hanna Ghirmav

2011 - Cathy Bell

2010 - Dana Urrutia

2009 - John Beidler

2008 - Dianne Walker

2007 - Rebecca Shiveler

 

Exemplary (Group) Staff Service Award (2008-2012)

2012 - Admissions

2011 - Biomedical Sciences

2010 - CLC standardized patients

2009 - Security

2008 - Information Technology

 

Outstanding Faculty Service Award

2016 - Nancy L. Hayes, Ph.D.

2013 - Suzanne Nagy, M.S.L.S.

2012 - Daniel Van Durme, M.D.

2011 - Barbara Shearer, M.S.L.S.

2010 - Karen Myers, A.R.N.P

2009 - Mollie Hill

2008 - Alma Littles, M.D.

2007 - Sarah Sherraden, R.N., M.S.N.

 

Outstanding Community Faculty Educator (2007 only)

2007 - Michael Forsthoefel, M.D. (TLH), Steven Halbreich, M.D. (SAR)

Distinguished Service Award

2009 - Maureen Cleary McKenna, Theresa Kinney McKenna

2008 - Lindsay Diane Hinson-Knipple

2007 - Courtney Kathleen Nall

2006 - Stefano John Bordoli

2005 - Adam Charles Ouimet

 

Excellence in Academics Award

2009 - Bill Higgins, Leslie Davis, Kriten Morrell, Stephen Viel, Elving Colon

2008 - Erkan Alci

2007 - Robin Edward Albritton, Peter Daniel Torberntsson, Beau Bosko Toskich Jr.

2006 - Stefano John Bordoli

2005 - Michael Hernandez

 

Golden Caduceus Award

2009 - Kendra Buscette

2008 - Jeremy L. Williams

2007 - Sady Armada

2006 - Christopher C. Sundstrom

2005 - Michael Hernandez

 

Outstanding Leadership Award

2009 - Corinne Nicole Brann

2008 - Peter Jeffrey Bechtel

2007 - Kyle Joseph Moyles

2006 - Shannon Levonne Price

2005 - Javier Miller Jr.

 

Torch Award

2009 - Chelsea Boston, Elving Colon

2008 - Peter Jeffrey Bechtel

2007 - Robin Edward Albritton

2006 - Jonathan Paul Payne

2005 - Natosha Diane Canty
 

Alpha Omega Alpha Honor Medical Society inductees by year

Election to Alpha Omega Alpha is an honor signifying a lasting commitment to professionalism, leadership, scholarship, research, and community service. A lifelong honor, membership in the society confers recognition for a physician's dedication to the profession and art of healing. Encourages a high standard of character and professionalism among medical students and graduates, and recognizes high attainment and service in medical science, patient care and related fields.

2019

Nicolas Aguila
Hana Ahmed
Nadia Akhiyat
Davis Aung-Din
Michael Babcock
Brandon Cardon
Andrea Comiskey
Samuel Cook
Emily Deibert Cisneros
Ryan Diaz
Seth Fielding
Anna Fulghum
Nickolas Garson
Kevin Hill
Stephanie Hurwitz
Alexis Kimmel
Ishaan Madhok
Steven Pifer
Tucker Retherford
Brittany Tanner

 

2018

Arnold Abud
Kevin Choy
Tracey Cook
Christopher Garrett
Shawn Hassani
Lauren Jeck
Juno Lee
Natalie Marenghi
Mauricio Parra-Ferro
Ariella Price
Jeffrey Reese
Patrick Rushford
Kelly Shay
Katherine Somodi-Stephenson
Eric Thomas
Brett Tooley
Stephanie Tran
Savannah Williams
Colin Zuchowski
 

2017

Blake Bauer
Kevin Coughlin
Allison Ellis
Rebecca Imran Freeland
Jacob Hawkins
Heather Highsmith
Emily Kaltz
Eric Keasler
Rodolfo Loureiro
Angelina Malamo
Diana Mosquera
Emily Ost
Mueez Qureshi
Stacy Ranson
Torrie Reynolds-Herbst
Carlos Rubiano Jr.
Michael Warren
Tristan Weir
Catalina Zapat
 

2016

Joah Aliancy
Kyle Andrews
Eric Branch
Julia Comer
Elizabeth Coughlin
Joshua Dault
Clinton Dunn
Sarah Evans
Andrew Golden
Sasha Kaiser
John Kanter
Hanna Lee
Jason Miles
Kathleen Murray
Jesse O’Shea
Mark Rohaus
Ivana Simpson
William Stross
Heather Tramel
 

2015

Shawn Adams
Ryan Berger
Maureen “Paulie” Bruns
Tyler Caton
Tyler Cobb
David Cristin
Joshua Greenstein
Brandon Lambiris
Yaowaree “Noona” Leavell
Juliana Matthews
Laura McLaughlin
Joanna Meadors
Nathan Nowalk
Crystal Pickeral
Melanie Siefman
Kristen Valencia
Katherine Wright
Zachary Zimmerman
James Tyler Zorn
 

2014

Matthew Clark
Tara Fritze
Alexander Gaukhman
Angela Green-Guzman
Matt  Heimann
Anthony Herzog
Kevin Himschoot
Mia Klein
Patrick Kuhlman
Li Li
Judy Lin
James Pilkington
Sweta Sengupta
Ann Sheddan
Jessica Specht
Colin Swigler
Brett  Thomas
Matthew Welsh
Zachary Williamson
 

2013

Mary-Margaret Allen
Monica Chatwal
Michele Edison
Zach Folzenlogen
Zach Hale
Kim Hemphill
Jonathan Imran
Richard Jones
Umar Karaman
Stephen Lozier
Brittany McCreery
Babak Missaghi
David Page
Katie Powell
Lisa Sappenfield
Luby Sidoff
Josh Smith
Andrea Taylor
Claudia Zapata

Faculty inductee:
Gerry Maitland
 

2012

"Katie Alonso
Tara Chumbris
Mark Cogburn
Casey Cosgrove
Laura Diamond
Christina Dornshuld
Diana Godfrey
Aaron Hilton
Adam Holers
Joseph Lesnick
Maegan McCarthy
Paul McLendon
Sarah Mike
Brian O’Hara
Sarah Park
Helen Travis Paulson
Monica Peña
Coley Sheriff
Michael Silverstein
Mary Walch

Faculty inductee:
John Fogarty
 

2011

Rachel Bixler
Ashley Chandler
Amanda Cooke
Andrew Cooke
Mathew Cox
Justin Deen
Marlisha Edwards
Mark Elliott 
Ashley Kelley
Ashley Lucke
Juline Machado
Kim Maguire
Bradford March
Kara Monday
Stephen Nobles
Stephanie Reed
Shaila Siraj
Natasha Spencer
Brian Thomas
Jennifer Tota

 

2010

Brandon Allen
Elizabeth Brooks
Michael Hall
William ""Adam"" Hammond
Jennifer Kinley
Melissa Kozakiewicz
Christina McCall
Nicole McCoy
Molly McIntyre
Jimmy Moss
Kate Ross
Amanda Sebring
Emily Taylor
Vanessa Vasquez
Eilene Weibley
Katie Wolter

 

2009

Becky Sue McGilligan
Shawn Agee
Corinne Nicole Brann
Elving Colon
Leslie Davis-Singletary
Eboni Malkia Ellis
H. William Higgins II
Shannon Nottingham Hill
Mary Ann Johnson
Christina Blue Marquez
Jennifer Maziad
Kristen Beth Morrell
Stephen Charles Viel

Faculty Inductee: Michael Muszynski

 

2008

Erkan Alci
Ashley Bassford
Peter Bechtel
Charles Clark
Paola Dees
Jessica Fowler
Adam Huddleston
Cody Van Landingham
Johnny Washington
Jeremy Williams
Alumnus inductee: Michael Hernandez
Resident inductee: Julia Mercer Niebauer (FSU/Sacred Heart Hospital Pediatric Residency Program, Pensacola)

Faculty inductee: Charles Ouimet
Resident inductee: Julia Mercer Nierbauer
Alumnus inductee: Michael Hernandez
 

2007

Tristan Altbuch
Sady Armada
Margaret Davis Hovda
Adam Denker
Kyle Moyles
Pragnesh Parikh
Beau Toskich
Karen Wallace

Faculty inductee:
Lawrence Mobley

 

2006

Stefano J. Bordoli
Sandra Brafford
Jason L. Buseman
David M. Drossner
Matthew C. Lee
Shannon L. Price

Faculty inductee: Harold Bland

 

2005

Julie Anne Gladden
Victor Jose Gonzalez
Alex Ho
Javier Miller Jr.
Kimberly Ruscher-Rogers
 

 

Gold Humanism Honor Society inductees by year

Honors doctors, medical students and residents who demonstrate excellence in clinical care, leadership, compassion and dedication to service, placing high value on the interpersonal skills and attitudes essential for excellent patient care.

2019

Divya Aickara
Nadia Akhiyat
Sara Ardila
Michael Babcock
Karisa Brown
Shelbi Brown
Alan Chan
Samuel Cook
Eric Crespo
Zedeena Fisher
Bryno Gay
Mark Kastner
Meghan Lewis
Steven “Acton” Pifer
Clayton Rooks
Brittany Tanner
Eric Walker
Timothy Walsh 

 

2018

Arnold Abud
Benjamin Appelo
Kirsten Dowling
Clayton Fuqua
Juno Lee
Kristin Magrini
Sangeeta Nair-Collins
Tatianna Pizzutto
Jeffre Reese
Brittany Schafer
Stephanie Tran
Drew Williams
Savannah Williams

Faculty:
Harry Black
Daryl Crenshaw
John P. Fogarty

 

2017

Blake Bauer
Staci Biegner
Nicole Brunner
Allison Ellis
Ariel Hoffman
Emily Kaltz
Joelle Kane
Ilisa Lee
Juan Lopez
Rodolfo Loureiro
Angelina Malamo
Tamara Marryshow Granados
Stacy Ranson
Jarrod Robertson
Carlos Rubiano Jr.
Tyler Wellman
Susanna Zorn

 

2016

Joah Aliancy
Shlermine Aupont
Casey Burnette
John-Anthony Coppola
Clinton Dunn
Gregorie Elie
Sarah Evans
Marielys Figueroa-Sierra
Cielo Gnecco
Sasha Kaiser
Hanna Lee
Juliette Lomax-Homier
Clarissa Lomonaco
Heather Lopez
Todd Nanni
Jesse O’Shea
Carson Rodeffer
Makandall Saint Eloi
William Stross
Tamra Travers

 

2015

Amanda Abraira
Ryan Berger
Maureen “Paulie” Bruns
Tyler Caton
Nicole Dillow
Maria Paula Domino
Brian Gordon
John D. Hales III
Shermeeka Hogans-Mathews
An Lawrence
Yaowaree “Noona” Leavell
Joanna Meadors
Patrick Murray
Sarah Robbins
Jonathan Salud
James Tyler Zorn
 

 

2014

Nancy Baker
J.D. Byrd
Matthew Clark
Keerti Dantuluri
Naomi  Salz Flock
Angela Green-Guzman
Matt Heimann
Mia Klein
Judy Lin
Ann Sheddan
Richard Sims
Jessica Specht
Colin Swigler
Brett Thomas
John Thomas
Matthew Welsh

 

2013

Jason Boothe
Laura Davis
Zach Folzenlogen
Amy Haddock
Zach Hale
Austin Henkel
Brittany McCreery
Jennifer Owen
Shannon Scott
Shawn Shah
Josh Smith
Heather Staples
Cindy-Sue Turco
Melissa Velarde
Sarah Weaver
Claudia Zapata

 

2012

Katie Alonso
Natasha Demehri
Laura Diamond
Diana Godfrey
Aaron Hilton
Brett Howard
Demetrios Konstas
Brandon Mauldin
Helen Travis Paulson
Ricardo Sequeira
Michael Silverstein
Elise Switzer
Howard Voss

 

2011

Rachael M. Bixler
Joshua C. Counihan
Mary E. Crocker
Komal R. D'Souza
Juline M. Deen
Justin T. Deen
Tashara N. Gray
Ashley M. Lucke
Layla R. Lundquist-Smith
Zita F. Magloire
Kim M. Maguire
Kathleen A. McGlynn
Abby M. Peters
Shaila Siraj

Faculty inductees:
Andrew J. Cooke
Rafael J. De la Puente
Luckey M. Dunn
Jose E. Rodriguez

 

2010

Megan M. Bagwell
Gus Espinosa
Melissa Kzakiewicz
Nicole McCoy
Jimmy L. Moss Jr.
Emily T. Overholser
Amanda M. Sebring
Anthony A. Sochet

Faculty inductees:
George Bernardo
Elizabeth L. Dickens
William A. Hammond
Noureen S. Idrees-Asad
Kenneth J. McAlpine
Paul A. McLeod
Cynthia Powell
Cynthia S. Samra
Curstis C. Stine

 

2009

Jada Aikman
Elving Colon 
Eboni Ellis
Mary Ann Johnson
Maureen Cleary McKenna
Theresa Kinney McKenna
Kimberly A. Thornton
Mai Huong Thi Vo

Faculty inductees: 
Dennis Saver
Robert Watson

 

2008

Peter J. Bechtel
Paola B. Dees
Lindsay D. Hinson-Knipple
Michelle R. Norden
Sarah Ritchie
Cody A. VanLandingham
Jeremy L. Williams

Faculty inductees:
Patricia Blanco
Charles A. Ritchie

 

2007

Sady Alpizar
Rosemarie E Garcia Getting
Courtney Kall
Kartik A Pandya
Pragnesh Parikh

Faculty inductees:
Ken Brummel-Smith
Daniel Van Durme

Graduate Student Organization of the Year

To honor recognized student organizations at FSU that have been responsible for major contributions to the University community or constituent groups in the areas of service and leadership.

2017 - Family Medicine Interest Group

2016 - Geriatrics Interest Group

2015 - FSUCares

2011 - Students Interested in Global Health (SIGH)

2010 - Association of Latino Medical Students

2009 - FSUCares

2008 - American Medical Women's Association
 

Academic Leadership Award

The Academic Leadership Award is presented to up to two students in each academic college at FSU’s Tallahassee and Panama City campuses. The award is based on academic performance, university service and other contributions both in and out of the classroom. Criteria for nominees and recipients are determined by the dean of each academic college.

2019 - MaKayla Smith, Richard Wu

2018 - Jasmine Jordan, Scott Nelson

2017 - Eric Walker

2016 - Lataisia Jones (Biomedical Sciences Ph.D. student), Leah Genn (IMS undergraduate), Barbara Dietrck (IMS undergraduate)

2015 - Alessandra Taylor

2013 - Brett Thomas
 

Student Seminole Award

Awarded to between eight and 10 students who have made special contributions to the University in the areas of leadership and service.

2018 - Casey Mason

2015 - Susanna Zorn

 

Vires Award

The recipient of this award must have demonstrated the following: Exemplary perseverance and resiliency in overcoming organizational challenges and obstacles; The ability to retain and engage members toward a common purpose that aligns with the mission and values of the organization; Creation of a lasting legacy in the FSU community; Have not previously received this award within the past four years; Good standing with the Student Activities Center (i.e. currently recognized and absent of disciplinary issues.

2016 - Family Medicine Interest Group

 

Undergraduate Humanitarian of the Year nominees (IMS students)

The President's Undergraduate Humanitarian of the Year Award is a prestigious award that recognizes students who exhibit a tremendous commitment to service. Each College selects one student to be the Humanitarian of the Year. The student who best exemplifies commitment to service is named the President’s Undergraduate Humanitarian of the Year.

2019 - Savannah Calleson

2018 - Katharyn Lindborg

Dr. Martin Luther King Jr. Distinguished Service Award

The Dr. Martin Luther King, Jr. Distinguished Service Award was established in 1986 to honor a faculty member, administrator or staff member for their outstanding service in keeping with the principles and ideals of Dr. King.  While the award is a tremendous honor, it also carries a $1,000 stipend for the recipient. Nominations should be for a faculty or staff member who has demonstrated a longstanding commitment to Dr. King’s ideals and furthers the university’s commitment to diversity.

Nominees from the faculty must demonstrate scholarly excellence and a commitment to diversity. Nominees from the staff must exemplify a commitment to fostering a diverse campus community and a personal commitment to diversity.

2019 - Thesla Berne-Anderson

2018 - Joedrecka Brown Speights

2013 - Kendall Campbell

2008 - Jose Rodriguez

 

University Teaching Award

The University Teaching Awards program recognizes faculty for excellence in undergraduate and graduate teaching. Recipients must be outstanding in the many aspects of teaching which contribute to successful teaching and learning. This is a student-oriented award with nominations submitted by students and alumni. Each recipient receives a $2,000 award.

2018-19 - Benjamin Smith
2018-19 - Robert Tomko
2015-16 - Michael Nair-Collins
2008-09 - Eugene Ryerson
2006-07 - Edward Klatt

 

Guardian of the Flame Award

The Guardian of the Flame Faculty Award was created by the Burning Spear organization in 2008 to encourage better relationships between students and faculty at FSU.  This award is a symbol of excellence that commends outstanding faculty members who have demonstrated dedication through their work and a commitment towards improving FSU.

2016 - Ricardo Gonzalez-Rothi

 

Transformation Through Teaching

Transformation Through Teaching is a program established through the Spiritual Life Project to honor full-time faculty that have had an intellectual, inspirational, and integrative impact on the lives of their students. These Florida State University faculty have been nominated for their transformational role in their students’ academic life and were selected by FSU’s Spiritual Life Project on the basis of the students’ compelling story.

2016 - Mahsheed Khajavi and Michael Nair-Collins

2014 - Elizabeth Foster

2012 - Jose Rodriguez

2011 - Curtis Stine

Tallahassee Regional Campus

Outstanding Community Faculty Educator

2019 - Rohan Joseph

2018 - Daryl O. Crenshaw

2017 - Chris Sundstrom

2016 - Javier Escobar

2015 - David O'Bryan

2014 - Shelby Blank

2013 - Rudy Hehn

2012 - Eileen Venable

2011 - Satish Mital

2010 - Jesse Judelle

2009 - Nasseer A. Masodi

2008 - Andrew Wong

2007 - Michael W. Forsthoefel

2006 - Thomas Truman and Dean Watson

 

Guardian of the Mission

2019 - Roy Foreman

2018 - Leisa H. Bailey

2017 - Matthew Standridge

2016 - Eric Fan

2015 - Mark Akerson and John Spence

2014 - Charles Long

2013 - Steven Spence

2012 - Alex Ho

2011 - Larry Deeb

2010 - J. Trey Falconer

2009 - Timothy A. Jones

2008 - Arthur Clements

2007 - Garland Ashley Register

2006 - George (Scottie) Whiddon

 

Fort Pierce Regional Campus

Outstanding Community Faculty Educator

2018 - Carl Zollicoffer

2017 - Diego Maldonado

2016 - Lawrence Kantor

2015 - John McDonald

2014 - Peter Dayton

2013 - Ian Cummings

2012 - Ian Boykin

2011 - Jimmy Lockhart

2010 - Prasad Chalasani

2009 - Daniel Edelman

 

Guardian of the Mission

2018 - Ravi Masih

2017 - Moti Ramgopal

2016 - Gary Silverman

2015 - Howard Voss

2014 - Georges Guerrier

2013 - Rene Loyola

2012 - Lynn Scheel

2011 - George Fyffe

2010 - Dennis Saver

2009 - Genon Wicina

 

Orlando Regional Campus

Outstanding Clinical Faculty

2018 - Doug Meuser

2017 - Thomas Mahan

2016 - Mario Madruga

2015 - Sam Smith

2014 - Andrew Braunstein

2013 - Doug Meuser and Chris Smith

2012 - Carlos Dumois

2011 - Pinkal Patel

2010 - Jeffrey Smith

2009 - Aurelio Duran

2008 - Christopher Walker

2007 - George Everett

2006 - Ashley Hill

 

Guardian of the Mission

2018 - Bhadresh Patel

2017 - Jessica Auffant

2016 - Alric Simmonds

2015 - Francoeur Cadet

2014 - Kevin Sherin

2013 - Ariel Cole and Jason Salagubang

2012 - Edward Magee and Kristy Magee

2011 - Mark R. Weatherly

2010 - Maria R. Gonzalez

2009 - Debra Andree

2008 - Michael Howell

2007 - Thoman Mahan

2006 - Luis Allen 

 

Pensacola Regional Campus

Outstanding Community Faculty Educator

2018 - Jacobo Cruz

2017 - Timothy Mott

2016 - Christopher Rush

2015 - Randall Reese

2014 - Brian Sontag

2013 - William Belk

2012 - Brett Parra and Kirby Turnage

2011 - Emilio Antonetti

2010 - Henry Doenlen

2009 - John Gage 

2008 - Quintin Law

2007 - Teresa Mahaffey

2006 - Luis Navas


Guardian of the Mission

2018 - Mark Stavros

2017 - John VanOstenbridge

2016 - Michelle Brandhorst

2015 - Cary Ostergaard

2014 - George Smith

2013 - C. David Smith

2012 - Wendy Osban

2011 - James Binkard

2010 - Thomas Lampone

2009 - Marian Stewart

2008 - John Grammer

2007 - Andrea Hackel

2006 - Tara Gonzales

 

Distinguished Junior Educator

2018 - George Rees

2017 - Cheryl Jeffries

2016 - David Tenniswood

2015 - Burnell Brunious

2014 - Steven Donchey

2013 - Joshua Davis

 

Students' Choice Award

2018 - Brent Videau

2017 - Suzanne Bush

2016 - Georgia Ketchum

2015 - Jennifer Miley

2014 - Kenneth Long

2013 - Jack Tyson

2012 - Steven Jabaley

Randolph L. Rill Outstanding Junior Graduate Student Award

2018 - Dingani Nkosi and Randi Reed

2017 - Caroline Strong

2016 - Stephanie Hurwitz

2015 - Yiming Zheng

2014 - Matthew D'Alessandro

2013 - Saad Abbasi

2012 - Deborah Morris

2011 - Janel Rodriguez

2010 - Elise Cope

 

Randolph L. Rill Outstanding Senior Graduate Student Award

2018 - Yiming Zheng

2017 - Stephanie Hurwitz

2016 - katherine Wright

2015 - Jieyan Chen

2014 - Molly Foote

2013 - Elise Cope

2012 - Zarko Manojilovic

2011 - Azariyas Challa

2010 - Fiona Hollis

 

Outstanding Achievement as a Postdoctoral Scholar Award

2018 - Dr. Xiaoyu Wang

2014 - Dr. Jyotsna Pilli

2013 - Dr. Florian Duclot

2012 - Dr. Raed Rizkallah

2011 - Dr. Rongmin Chen and Dr. Jihun Lee

2010 - Dr. Rakesh Kumar